Fallen Leaves Fragrance Oil Notes

Fallen Leaves Fragrance Oil

Price range: $3.09 through $433.99

Our premium Fragrance Oils are highly concentrated and carefully formulated to deliver a strong, long-lasting scent. Ideal for candles, wax melts, reed diffusers, perfumes, room sprays, and other home fragrance applications.

PACK SIZEPER OZEX. TAX
1 oz Bottle$3.09 /oz$3.09
$3.09
4 oz Bottle$2.40 /oz$9.59
$9.59
16 oz Bottle$1.60 /oz$25.59
$25.59
5 lb JugDiscount$20.00 /lb$99.99
6 - 11 7.5% $18.50 /lb $92.49
12 + 10% $18.00 /lb $89.99
$99.99
25 lb Pail$17.36 /lb$433.99
$433.99
Guaranteed Safe Checkout

Fallen Leaves Fragrance Oil

What Our Perfumer Says About Fallen Leaves Fragrance Oil “Crisp and invigorating, this scent balances outdoor freshness with a deep, earthy sophistication. A luminous opening of bright eucalyptus, watery accord, and fresh pine fir balsam unfolds into an aromatic heart of herbal lavender, sage, and juicy red fruits. Earthy woods and soft musk weave through the base, creating a clean, captivating finish that lingers like a crisp autumn breeze.”

Disclaimer:  We measure our fragrance oils by weight, not volume, so fill levels may vary depending on each oil’s density.

We always suggest testing your products for compatibility before placing bulk fragrance orders.

Additional information

Weight N/A
Dimensions N/A
Size

1 oz Bottle, 16 oz Bottle, 25 lb Pail, 4 oz Bottle, 5 lb Jug

SKU FRAG-00112

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Fallen Leaves Fragrance Oil”

Technical Data Sheets

REBRANDED_ALLERGEN_FRAG-00112_Fallen-Leaves

REBRANDED_SDS_FRAG-00112_Fallen-Leaves

REBRANDED_IFRA_FRAG-00112_Fallen-Leaves

REBRANDED_PHTHALATE_FRAG-00112_Fallen-Leaves

REBRANDED_PROP65_FRAG-00112_Fallen-Leaves

Fragrance Notes

Top Watery Accord, Eucalyptus, Pine
Middle Fir Balsam, Lavender, Sage
Base Woody, Red Fruits, Musk, Floral Accord

Properties

Flashpoint >212°F (>100°C)

Usage Recommendations

Candles 10%
Wax Melts 10%
Diffusers 25%
Room Spray 20%
Perfumes 100%
Body Leave On Maximum 24.05%
Face Leave On Maximum 6.88%
Hand Leave On Maximum 6.88%
Rinse Off Maximum 44.82%
Lip Balms Not Suitable
Gel Wax Suitable Yes