Frankincense & Myrrh Fragrance Oil

Frankincense & Myrrh Fragrance Oil

Price range: $3.09 through $433.99

Our premium Fragrance Oils are highly concentrated and carefully formulated to deliver a strong, long-lasting scent. Ideal for candles, wax melts, reed diffusers, perfumes, room sprays, and other home fragrance applications.

PACK SIZEPER OZEX. TAX
1 oz Bottle$3.09 /oz$3.09
$3.09
4 oz Bottle$2.40 /oz$9.59
$9.59
16 oz Bottle$1.60 /oz$25.59
$25.59
5 lb JugDiscount$20.00 /lb$99.99
6 - 11 7.5% $18.50 /lb $92.49
12 + 10% $18.00 /lb $89.99
$99.99
25 lb Pail$17.36 /lb$433.99
$433.99
Guaranteed Safe Checkout

Frankincense & Myrrh Fragrance Oil

What Our Perfumer Says About Frankincense & Myrrh Fragrance Oil “Enveloping and deeply sacred, this scent balances timeless warmth with a rich, resinous sophistication. A luminous opening of sweet candied fruits and crisp cedarwood unfolds into an aromatic heart of smoky clove, spicy frankincense, and delicate jasmine. Earthy patchouli, creamy sandalwood, and warm ambergris weave through the base, creating a sultry, hypnotic finish that lingers like a comforting embrace.”

Disclaimer:  We measure our fragrance oils by weight, not volume, so fill levels may vary depending on each oil’s density.

We always suggest testing your products for compatibility before placing bulk fragrance orders.

Additional information

Weight N/A
Dimensions N/A
Size

1 oz Bottle, 16 oz Bottle, 25 lb Pail, 4 oz Bottle, 5 lb Jug

SKU FRAG-00111

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Frankincense & Myrrh Fragrance Oil”

Fragrance Notes

Top Cedarwood, Candied Fruits
Middle Smoke, Cloves, Jasmine
Base Sandalwood, Ambergris, Patchouli

Properties

Flashpoint

Usage Recommendations

Candles 10%
Wax Melts 10%
Diffusers 25%
Room Spray 20%
Perfumes 20%
Body Leave On Maximum 1%
Face Leave On Maximum 1%
Hand Leave On Maximum 1%
Rinse Off Maximum 3%
Lip Balms Maximum 1%
Gel Wax Suitable