Gingerbread Men Fragrance Oil

Gingerbread Men Fragrance Oil

Price range: $3.09 through $433.99

Our premium Fragrance Oils are highly concentrated and carefully formulated to deliver a strong, long-lasting scent. Ideal for candles, wax melts, reed diffusers, perfumes, room sprays, and other home fragrance applications.

PACK SIZEPER OZEX. TAX
1 oz Bottle$3.09 /oz$3.09
$3.09
4 oz Bottle$2.40 /oz$9.59
$9.59
16 oz Bottle$1.60 /oz$25.59
$25.59
5 lb JugDiscount$20.00 /lb$99.99
6 - 11 7.5% $18.50 /lb $92.49
12 + 10% $18.00 /lb $89.99
$99.99
25 lb Pail$17.36 /lb$433.99
$433.99
Guaranteed Safe Checkout

Gingerbread Men Fragrance Oil

What Our Perfumer Says About Gingerbread Men Fragrance Oil “Warm and delightfully nostalgic, this scent balances rich bakery sweetness with a fiery, comforting spice. A luminous opening of juicy red fruits, caramelized sugar, and sweet almond unfolds into an aromatic heart of creamy pumpkin puree, soft jasmine, and delicate rose petals. A rich blend of fiery ginger, warm cinnamon, and smooth tonka bean weaves through the base, creating a mouthwatering, cozy finish that lingers like freshly baked holiday treats.”

Disclaimer:  We measure our fragrance oils by weight, not volume, so fill levels may vary depending on each oil’s density.

We always suggest testing your products for compatibility before placing bulk fragrance orders.

Additional information

Weight N/A
Dimensions N/A
Size

1 oz Bottle, 16 oz Bottle, 25 lb Pail, 4 oz Bottle, 5 lb Jug

SKU FRAG-00110

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Gingerbread Men Fragrance Oil”

Fragrance Notes

Top Red Fruits, Caramelized Sugar, Almond 
Middle Jasmine, Pumpkin Puree, Rose Petals
Base Spicy Accord, Ginger, Cinnamon, Tonka

Properties

Flashpoint

Usage Recommendations

Candles 10%
Wax Melts 10%
Diffusers 25%
Room Spray 20%
Perfumes 20%
Body Leave On Maximum 1%
Face Leave On Maximum 1%
Hand Leave On Maximum 1%
Rinse Off Maximum 3%
Lip Balms Maximum 1%
Gel Wax Suitable