Spiced Cranberry Fragrance Oil

Spiced Cranberry Fragrance Oil

Price range: $3.09 through $433.99

Our premium Fragrance Oils are highly concentrated and carefully formulated to deliver a strong, long-lasting scent. Ideal for candles, wax melts, reed diffusers, perfumes, room sprays, and other home fragrance applications.

PACK SIZEPER OZEX. TAX
1 oz Bottle$3.09 /oz$3.09
$3.09
4 oz Bottle$2.40 /oz$9.59
$9.59
16 oz Bottle$1.60 /oz$25.59
$25.59
5 lb JugDiscount$20.00 /lb$99.99
6 - 11 7.5% $18.50 /lb $92.49
12 + 10% $18.00 /lb $89.99
$99.99
25 lb Pail$17.36 /lb$433.99
$433.99
Guaranteed Safe Checkout

Spiced Cranberry Fragrance Oil

What Our Perfumer Says About Spiced Cranberry Fragrance Oil “Bright and sparkling, this scent balances juicy fruit tartness with a cozy, spiced sophistication. A luminous opening of sweet mandarin, tart red berries, and crisp lemon peel unfolds into an aromatic heart of spiced cranberry, soft floral petals, and warm clove. Sweet accords and rich woods weave through the base, creating a joyful, inviting finish that lingers like a festive holiday celebration.”

Disclaimer:  We measure our fragrance oils by weight, not volume, so fill levels may vary depending on each oil’s density.

We always suggest testing your products for compatibility before placing bulk fragrance orders.

Additional information

Weight N/A
Dimensions N/A
Size

1 oz Bottle, 16 oz Bottle, 25 lb Pail, 4 oz Bottle, 5 lb Jug

SKU FRAG-00108

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Spiced Cranberry Fragrance Oil”

Fragrance Notes

Top Mandarin, Red Berries, Lemon Peel
Middle Cranberry, Floral Petals, Cloves
Base Sweet Accord, Woods

Properties

Flashpoint

Usage Recommendations

Candles 10%
Wax Melts 10%
Diffusers 25%
Room Spray 20%
Perfumes 20%
Body Leave On Maximum 1%
Face Leave On Maximum 1%
Hand Leave On Maximum 1%
Rinse Off Maximum 3%
Lip Balms Maximum 1%
Gel Wax Suitable