Wild Plum Jam Fragrance Oil Notes

Wild Plum Jam Fragrance Oil

Price range: $3.09 through $433.99

Our premium Fragrance Oils are highly concentrated and carefully formulated to deliver a strong, long-lasting scent. Ideal for candles, wax melts, reed diffusers, perfumes, room sprays, and other home fragrance applications.

PACK SIZEPER OZEX. TAX
1 oz Bottle$3.09 /oz$3.09
$3.09
4 oz Bottle$2.40 /oz$9.59
$9.59
16 oz Bottle$1.60 /oz$25.59
$25.59
5 lb JugDiscount$20.00 /lb$99.99
6 - 11 7.5% $18.50 /lb $92.49
12 + 10% $18.00 /lb $89.99
$99.99
25 lb Pail$17.36 /lb$433.99
$433.99
Guaranteed Safe Checkout

Wild Plum Jam Fragrance Oil

What Our Perfumer Says About Wild Plum Jam Fragrance Oil “Luscious and deeply indulgent, this scent balances bright fruit tartness with a rich, velvety warmth. A luminous opening of crisp cranberry, juicy apple, and fresh pear unfolds into an aromatic heart of sweet wild plum, ripe nectarine, and soft rose. Decadent vanilla, warm rum, and rich sandalwood weave through the base, creating a mouthwatering, sophisticated finish that lingers like a comforting embrace.”

Disclaimer:  We measure our fragrance oils by weight, not volume, so fill levels may vary depending on each oil’s density.

We always suggest testing your products for compatibility before placing bulk fragrance orders.

Additional information

Weight N/A
Dimensions N/A
Size

1 oz Bottle, 16 oz Bottle, 25 lb Pail, 4 oz Bottle, 5 lb Jug

SKU FRAG-00109

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “Wild Plum Jam Fragrance Oil”

Fragrance Notes

Top Cranberry, Apple, Pear
Middle Plum, Nectarine, Rose
Base Vanilla, Rum, Musk, Sandalwood

Properties

Flashpoint

Usage Recommendations

Candles 10%
Wax Melts 10%
Diffusers 25%
Room Spray 20%
Perfumes 20%
Body Leave On Maximum 1%
Face Leave On Maximum 1%
Hand Leave On Maximum 1%
Rinse Off Maximum 3%
Lip Balms Maximum 1%
Gel Wax Suitable